niedziela, 7 sierpnia 2011

Wzory parkietu



W jaki wzór ułożyć klepki, aby podłoga pasowała do charakteru wnętrza? Jak do wymarzonego wzoru dobrać rodzaj drewna i wymiary klepek?

Drabinka

Wzór łatwy do ułożenia. Może mieć różne warianty: z jednym lub dwoma pasami poziomo ułożonych klepek, a także z jednym lub kilkoma rzędami klepek ułożonych pionowo. Do ułożenia pasów poziomych można użyć klepek o innych wymiarach niż do ułożenia pasów pionowych.
W drabinkę warto układać jasne drewno, na przykład jesion czy buk, bowiem podłoga z ciemnego drewna będzie wyglądała ciężko. Jeśli chcemy, aby podłoga przyciągała uwagę, do ułożenia pasów pionowych można użyć drewna w innym kolorze niż do ułożenia pasów poziomych. Podłoga ułożona w drabinkę wprowadza do wnętrza równowagę, ład, porządek i stabilność.











Autor: Tomasz Prażmowski

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Jodełka

Wzór klasyczny, szczególnie popularny w Polsce. Jodełka może być pojedyncza lub podwójna, ułożona pod kątem 45° lub prostopadle w stosunku do ścian. Lepiej wygląda z klepek dłuższych i węższych niż krótszych i szerszych. Trzeba kupić jednakową liczbę deszczułek o wpustach prawych i lewych. Klepki muszą mieć jednakowe wymiary. W jodełkę można ułożyć parkiet z każdego rodzaju drewna, chociaż najczęściej wybierane są dąb, jesion i buk. Im dłuższe deszczułki, tym podziały są mniej widoczne. Na małej powierzchni układanie długich deszczułek w jodełkę jest nieekonomiczne. Jodełka nadaje podłodze wzorzystość – większą, jeśli drewno ma wyraźne usłojenie. Wprowadza do wnętrza dynamikę, zwłaszcza jeśli jest ułożona pod kątem 45°. Jodełka z jasnego drewna pasuje do wnętrz nowoczesnych, ciemna do klasycznych. Tak ułożony parkiet doda wnętrzu powagi.



Autor: HARO STUDIO PODŁÓG MAX BUD BARANOWSKI

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Koszykowy
Rzędy deszczułek tworzą kwadraty zestawiane ze sobą. Brzegi kwadratów mogą być ułożone równolegle do ścian, bądź pod kątem 45°. Aby ułożyć taki wzór, musimy wybrać klepki, których długość stanowi dokładną wielokrotność szerokości. Do ułożenia podłogi potrzebna jest jednakowa liczba deszczułek o wpustach prawych i lewych. Wzór sprawia wrażenie plecionki idealnie pokrywającej podłogę. Im mniejsze są deszczułki, tym bardziej przypomina mozaikę. Silnie akcentuje podłogę, sprawiając, że nie jest ona obojętnym tłem. Efekt wyrazistości pogłębia drewno o wyraźnym usłojeniu. Ułożenie równoległe do ściany powiększa wrażenie statyczności i równowagi, natomiast ułożenie pod kątem wprowadza ruch, co przydaje wnętrzu lekkości.



Autor: Marian Stefanowski

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Cegiełka

Często stosowany wzór, ostatnio szczególnie modny. W cegiełkę można układać klepki z każdego rodzaju drewna o dowolnej długości i szerokości. Im dłuższe klepki, tym powierzchnia podłogi będzie bardziej jednolita. Potrzebne są deszczułki z wpustami tylko prawymi lub tylko lewymi. Cegiełka może być pojedyncza lub podwójna. Klepki można zestawiać regularnie – wtedy styki są przesunięte o połowę długości klepek – albo nieregularnie – z przesunięciem o 1/4 lub 1/3 długości.
Na podłodze ułożonej w cegiełkę mało widać podziały, dzięki temu stwarza ona w pomieszczeniu jednolite tło. Ten wzór może optycznie zmieniać kształt pomieszczenia: klepki ułożone prostopadle do ściany z wejściem wydłużą wnętrze, równolegle – skrócą. Cegiełka podkreśli nowoczesny charakter wnętrza.



Autor: HARO STUDIO PODŁÓG MAX BUD BARANOWSKI

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wzór diagonalny

Wzór ten tworzą spiralnie ułożone klepki z kwadratami drewna wewnątrz. Taki wzór nie jest trudny do ułożenia, ale wymaga klepek, których długość jest dokładnie dwa razy większa od szerokości. Kwadrat wewnątrz „spirali” ma wymiary równe połowie klepki. Ponieważ jednak wycięcie kwadratów, a także wyfrezowanie wpustów wymagają specjalistycznego sprzętu, lepiej kupić gotowe zestawy specjalnie przeznaczone do takiego ułożenia.
Wzór diagonalny wprowadza na powierzchnię podłogi ruch spiralny, ale jest on zrównoważony i ograniczony prostopadłymi kątami ułożenia deszczułek. Kwadraty mogą być z tego samego drewna – wtedy podłoga będzie tworzyła jednolite tło – lub z dwóch gatunków drewna w kontrastującym kolorze – wtedy powstanie przyciągająca uwagę podłoga w cętki. Taki wzór inspiruje do nietypowego umeblowania i dekoracji wnętrza.



Autor: KAHRS

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Wzór holenderski
Deseń podłogi, który możemy zobaczyć na płótnach XVII-wiecznych mistrzów holenderskich. Są to rzędy kilku klepek równomiernie w połowie długości przeplatane jedną ułożoną do nich prostopadle klepką. Deszczułki układane poziomo mogą mieć inną długość niż te układane pionowo, ale długość pionowych musi być wielokrotnością szerokości poziomych.
Wzór ten wprowadza równowagę i stabilność, nadaje wnętrzu solidny charakter. Jeśli w taki wzór połączymy drewno w różnych kolorach, uzyskamy barwną szachownicę, pogłębiając plastyczny efekt.



Autor: KAHRS

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz