piątek, 26 sierpnia 2011

Więźba pod lupą czyli przygotowanie do wymiany pokrycia dachowego



Marzy ci się piękny, nowy dach. Zdecydowałeś się na zmianę starej papy na blachodachówkę, a może nawet na dachówki. Ale stop! Zanim zaczniesz gorączkowe poszukiwania materiałów i ekipy remontowej - obejrzyj dokładnie więźbę dachową swojego domu i zapytaj konstruktora, pod jakie pokrycia była projektowana. Aby pewnego dnia nowy dach nie zawalił ci się na głowę...
Projektując dach, konstruktor musi uwzględnić obciążenia, na jakie będzie narażona więźba dachowa - ciężar pokrycia dachowego, obciążenie od wiatru i śniegu. Dlatego, jeśli chcemy wymienić pokrycie z lekkiego na cięższe (na przykład z papy na dachówkę cementową) albo na starym pokryciu ułożyć nowe, musimy zlecić wykonanie obliczenia, czy więźba dachowa naszego domu to wytrzyma.

Uwaga! Konstruktor, który będzie wykonywał te obliczenia, powinien też obejrzeć więźbę i ocenić jej stan. Poza tym musi sprawdzić, czy rzeczywiste wymiary więźby zgadzają się z projektem!











Autor: Andrzej Szandomirski

Zanim ułożysz nowe pokrycie, sprawdź, czy:
- na więźbie nie ma śladów grzybni,
- w drewnie nie widać otworów wygryzionych przez owady,
- drewno nie jest przegniłe - zgnilizna może przypominać nieszkodliwą siniznę, jednak zaatakowane zgnilizną drewno jest miękkie jak masło,
- w miejscach, gdzie dach przeciekał, więźba nie wypaczyła się i zbytnio nie ugięła,
- miejsca połączeń się nie obluzowały.
Takie uszkodzenia znacznie osłabiają drewno i wykonaną z niego konstrukcję.

Jeśli więźba jest za słaba – konstruktor radzi (pd)

Jeżeli z obliczeń wyjdzie, że dach nie wytrzyma obciążenia nowego pokrycia, trzeba zaprojektować wzmocnienie więźby. Jednym ze sposobów wzmocnienia konstrukcji dachu jest zwiększenie grubości krokwi przez przybicie dodatkowej deski i połączenie tych elementów śrubami. Jeśli pokrycie będzie demontowane, lepszym rozwiązaniem jest nabicie dodatkowej belki i połączenie jej z krokwią stalowymi łącznikami. Zwiększa się w ten sposób przekrój krokwi, a tym samym wytrzymałość dachu.

Trochę formalności
Wymiana dachu wiąże się, niestety, z załatwieniem kilku dokumentów. Jeżeli zmieniamy pokrycie na takie samo, jak było - musimy zawiadomić o tym Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Gminy. Jeżeli zaś wymiana dachu wymaga wzmocnienia więźby (a więc zmiany konstrukcji dachu) - powinniśmy wystąpić do Wydziału Architektury o pozwolenie na budowę.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz