src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
Uwaga! Konstruktor, który będzie wykonywał te obliczenia, powinien też obejrzeć więźbę i ocenić jej stan. Poza tym musi sprawdzić, czy rzeczywiste wymiary więźby zgadzają się z projektem!
|
Autor: Andrzej Szandomirski |
Zanim ułożysz nowe pokrycie, sprawdź, czy:
- na więźbie nie ma śladów grzybni,
- w drewnie nie widać otworów wygryzionych przez owady,
- drewno nie jest przegniłe - zgnilizna może przypominać nieszkodliwą siniznę, jednak zaatakowane zgnilizną drewno jest miękkie jak masło,
- w miejscach, gdzie dach przeciekał, więźba nie wypaczyła się i zbytnio nie ugięła,
- miejsca połączeń się nie obluzowały.
Takie uszkodzenia znacznie osłabiają drewno i wykonaną z niego konstrukcję.
Jeśli więźba jest za słaba – konstruktor radzi (pd)
Jeżeli z obliczeń wyjdzie, że dach nie wytrzyma obciążenia nowego pokrycia, trzeba zaprojektować wzmocnienie więźby. Jednym ze sposobów wzmocnienia konstrukcji dachu jest zwiększenie grubości krokwi przez przybicie dodatkowej deski i połączenie tych elementów śrubami. Jeśli pokrycie będzie demontowane, lepszym rozwiązaniem jest nabicie dodatkowej belki i połączenie jej z krokwią stalowymi łącznikami. Zwiększa się w ten sposób przekrój krokwi, a tym samym wytrzymałość dachu.
Trochę formalności
Wymiana dachu wiąże się, niestety, z załatwieniem kilku dokumentów. Jeżeli zmieniamy pokrycie na takie samo, jak było - musimy zawiadomić o tym Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Gminy. Jeżeli zaś wymiana dachu wymaga wzmocnienia więźby (a więc zmiany konstrukcji dachu) - powinniśmy wystąpić do Wydziału Architektury o pozwolenie na budowę.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz