5-procentowy spadek, z jakim powinny być mocowane parapety zewnętrzne, można uformować z twardej pianki poliuretanowej, a dopiero do niej przykleić zaprawą klejową płytki. Spoiny między płytkami najlepiej wykonać z masy epoksydowej do spoinowania, a wszelkie styki parapetu ze ścianami i oknem uszczelnić masą akrylową. Należy jednak pamiętać, że na tak wykonanym parapecie nie można będzie stawać czy stawiać ciężkich przedmiotów, na przykład podczas mycia okien.
|
Ułożenie parapetu zewnętrznego na twardej piance poliuretanowej. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Tę niedogodność można wyeliminować, stosując podporę z kątownika stalowego lub impregnowanej listwy drewnianej. Profile trzeba dobrać tak, aby ich szerokość stanowiła co najmniej 60% grubości warstwy izolacji termicznej, a długość odpowiadała wielkości parapetu. Aby nie tworzył się mostek termiczny, do górnej powierzchni elementu wzmacniającego należy przykleić płytę z polistyrenu ekstrudowanego z uformowanym spadkiem. Na tak przygotowaną powierzchnię przykleja się siatkę z włókna szklanego i płytki parapetowe. Tak jak w poprzednim rozwiązaniu spoiny uszczelnia się masą epoksydową, a styki parapetu z murem i oknem - akrylową.
|
Ułożenie parapetu zewnętrznego na kątowniku stalowym i płycie z polistyrenu ekstrudowanego. Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz